Fejben dől el

  • Tudni szeretné mitől fél a kapus a tizenegyesnél?
  • Mitől bombajó a bokszoló?
  • Vagy hogyan vívunk minden héten háborút?

Hányszor hallottuk a kérdést, hogy miért sújt minket „az átok”, ami mindig éppen a legnagyobb tét előtt buktatja el hazánk sportolóit? Fontos tudnunk viszont, hogy a „Magyar átok” nem létezik! Létezik viszont szakszerű mentális felkészülés, mentális tréning, önbizalom és pozitív gondolkodás és elkészült a könyv, amiből végre bárki megkaphatja a válaszokat is!

  1. július 5-én bemutatásra került a hat szerző által írt, ”Fejben dől el – Sportpszichológia mindenkinek” című könyv. Ez a hiánypótló alkotás az alkalmazott sportpszichológia területeit mutatja be az olvasóknak. Különlegessége, hogy a magas szakmai színvonalhoz közérthető stílus társult. Nem csupán gazdag háttérismeretet, hanem a gyakorlatban is jól alkalmazható eszközöket ad a kezébe a sportvilág minden szereplőjének. A könyvben olimpiai, világ és Európa bajnokok, szülők, edzők és fiatal sportolók osztják meg a sportpszichológiával kapcsolatos tapasztalataikat, őszintén vallanak saját küzdelmeikről, kudarcaikról és a sikerhez vezető útról.

A kötetet fémjelzi dr. Lénárt Ágota neve, aki a magyar olimpiai csapat vezető sportpszichológusa, és az alkalmazott sportpszichológia és a hazai sportpszichológus képzés egyik meghonosítója.

Az írás oroszlánrészét vállaló szerzőpáros, Gyömbér Noémi és Kovács Krisztina célja az volt, hogy egy olyan könyv születésében vegyenek részt, ami hasznos és alkalmazható a sportvilág minden területén, ezért olyan témákat jártak körül, melyek mindenki számára érdekesek lehetnek (szorongás és motiváció hatása a teljesítményre, az önbizalom jelentősége, a kommunikáció szerepe, vezetői hatékonyság fejlesztése, gyermekekkel való munka, sérült sportolók rehabilitációja…).

A férfi vízilabda válogatott pszichológusa, Imre Tóvári Zsuzsanna a csapatsportok fejezethez adta a nevét és tapasztalatait, amely közelebb hozza az olvasót a csapatsportok világának megismeréséhez.

A kötet további különlegessége, hogy Menczel Zsuzsanna által a sport és étkezési zavarok, hiszen az evés és testképzavarok előfordulása az átlag populációban fél-4% körüli, ezzel szemben sportolók körében ez az arány akár 20% is lehet.

Hevesi Krisztina által a sport és szexualitás kapcsolata is külön fejezetet kapott, mely témát sem hazánkban, sem a nagyvilágban nem jellemző őszinteséggel mutatja be a könyv. Pedig a szexről és a  sportról rengeteg tévhit él a köztudatban – hát még e kettőről együtt! Ezen hiedelmek hátterét Hevesi Krisztina egy külön fejezetben fontosnak tartotta tisztázni, körüljárni.

A szerzők remélik, hogy a kötet tovább segíti a sportolók és edzőik sikeres felkészülését.

A kötet megrendelhető ITT!

Tartalomjegyzék:

  • Előszó
  • Bevezetés
  • Egy testben az ellenséggel – a szorongás, mint szükséges jó
  • Reflektorban a figyelem és a koncentráció
  • Az erő velem van – Az önbizalom
  • Maradj mozgásban, avagy a motiváció szerepe
  • A kommunikáció, avagy a nyuszika és a sapka esete a sport világában
  • Vezetni és vezetve lenni
  • Több testben egy lélek – a csapatsportok pszichológiája
  • Pici lábak a pályán, avagy a fiatalkori sport pszichológiája
  • Fél lábbal a siker kapujában – a sérülés
  • A megedzett étvágy, avagy evés- és testképzavarok a sportban
  • Szex a sportban, sport a szexben
  • Történetek a „pályáról” – sportpszichológia első kézből

A Gyereklélek sportcipőben – Fiatalkori és utánpótlás sportpszichológia mindenkinek

A rendkívül sikeres Fejben dől el – sportpszichológia mindenkinek szerzői a fiatal és utánpótlás korosztálynak, illetve az őket nevelő szülőknek és edzőknek állították össze újabb könyveiket.

A Gyereklélek sportcipőben – Fiatalkori és utánpótlás sportpszichológia mindenkinek című könyv célja egyrészt az, hogy segítséget nyújtson mind a szülőknek, mind a fiatalok felkészítőinek, edzőinek abban, hogy miként tudnak hatékonyan támaszt adni a sportolóknak és mentálisan felkészíteni őket, másrészt maguk a szülők és edzők is kapnak lehetőséget arra, hogy jobban megismerjék önmagukat és ezáltal képesek legyenek hatékonyabban működni, akár a versenyek kiélezett pillanataiban is.

A könyv mentora dr. Kiss Gergely volt, aki szakmai tapasztalataival és véleményével gazdagította az írást. Számos sportoló, edző és sportszakember támogatta a könyv megszületését, többek között Cseh László, Nagy Ádám, Erdei Zsolt és Jakupcsek Gabriella is megszólalt egy-egy fejezetben.

A kötet ITT megrendelhető!

Kedvcsináló:

„A sport közösségeket képes építeni, egy csapathoz tartozásnak és a közösen elvégzett munkának hatalmas ereje van. Minden akkor változik meg, amikor elkezdődnek az első megmérettetések, és az ember szembesül azzal, hogy nem az ő gyereke lett az első, vagy a legjobb. Én is nagyon nehezen éltem meg ezeket a helyzeteket, noha nálunk nem volt eredményközpontúság.”

Jakupcsek Gabriella – újságíró, műsorvezető, tanár, szülő

„A sikeres, átlagon felüli sportoló fejben különbözik versenytársaitól, hiszen ott születik meg minden gondolat, ami a későbbiekben cselekedetté alakul. Egyszerűen hangzik, a valóságban ez ennél sokkal bonyolultabb. Fontos a cél, ami a sportoló szeme előtt lebeg nap mint nap. Ezért a célért lesz képes szenvedni, keményen edzeni és rengeteg pluszmunkát végezni.”

Nagy Ádám – többszörös magyar válogatott futballista

„Kamaszokkal dolgozom, sokszor nehéz velük. Az edzőnek egy kicsit pszichológusnak is kell lennie. Egyiket a keményebb szóval lehet belátásra bírni, míg a másiknak simogatás kell, hogy kihozza magából azt, amit tud. A másik fontos dolog, hogy motiválni kell őket a saját lelkesedéseddel, szenvedélyeddel, ez átragad a srácokra. Ha beleélem magamat az edzésbe, az olyan, mintha én lennék az ő helyükben, és ez be is szokott jönni. Nekem a munkám a szenvedélyem, és a példamutatás ragadós tud lenni.”

Erdei Zsolt – kétszeres világbajnok profi bokszoló, olimpiai bronzérmes, világ-, és Európa bajnok amatőr ökölvívó, a Madárfészek boksz akadémia alapítója

„Hagyjuk békén a gyerekeket! A legfontosabb dolog fiatalkorban az, hogy mindenki szeretettel menjen le edzésre. Élvezzék a sportot, próbálják megkeresni azt a sportágat, ahova szívesen járnak, és szeretik azt, amit csinálnak, mert kényszerből nem lehet sportolni.”

Cseh László – olimpiai ezüst- és bronzérmes, világ- és Európa-bajnok, százszoros magyar bajnok úszó

Gyereklélek sportcipőben – mentális napló sportoló fiataloknak

A kötettel együtt jelenik meg az Európában is egyedülálló Gyereklélek sportcipőben – mentális napló sportoló fiataloknak. Ez a kis füzet számtalan olyan helyzetet dolgoz fel, amivel a fiatal sportolók szembesülhetnek, mind az edzéseken, mind a versenyeken. Egyfajta mentális hátizsákként szolgál, amiben benne vannak a számukra legszükségesebb eszközök egy-egy nehezebb helyzet kezelésére. Nemcsak azok számára lehet hasznos, akik komolyan gondolkodnak a sport terén, hanem azoknak is, akik csak hódolni szeretnének kedvenc sportáguknak, de ebben megakadályozza őket egy-egy mentális elakadás.

A napló ITT megrendelhető!